logo.png f8d637e45eee0ebcf18c445a72c1c426
logo.png 5fae6e78d2425e00e7866146a5e5388d
Wizyta ukraińskich samorządowców

W środę na Przystani Powiat Nakielski gościliśmy grupę czternastu ukraińskich samorządowców, których wizytę studyjną w Polsce koordynuje aktywnie wspierająca reformy decentralizacyjne na Ukrainie Fundacja Solidarności Międzynarodowej, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Delegację przyjęli starosta nakielski Tomasz Miłowski, przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Radosław Mrugowski oraz wiceprzewodniczący rady Ryszard Bagnerowski.

Jak podaje Fundacja Solidarności Międzynarodowej, w ostatnich latach trwa proces konsolidacji terytorialnej, a decentralizacja fiskalna zwiększyła budżety samorządów o ponad 40%. Wzmocnione ukraińskie samorządy przejmują coraz więcej zadań, dawniej zastrzeżonych dla administracji rządowej, wzorując się na polskim modelu. Dla wsparcia tej reformy ww. Fundacja współorganizuje szkolenia na Ukrainie oraz wizyty studyjne ukraińskich samorządowców oraz specjalistów do Polski.

Ukraińscy goście z Zaporoża, Połtawy, Kremenczuka, Kołomyji, Żmerenki i Dolyny poznali specyfikę samorządu powiatowego w odniesieniu do samorządów gminnego i wojewódzkiego. Nie zabrakło informacji, na których zależało gościom – dotyczących głównych założeń Strategii Rozwoju Powiatu Nakielskiego na lata 2014-2020+, metodyki stosowanej przy tworzeniu strategii, a także najciekawszych programów operacyjnych, z których Powiat Nakielski pozyskuje środki finansowe na realizację zadań i inwestycji.

unia.png 1dbd7badb7d18f12790abe2d13d79722