logo.png eafb1d9d080d73de3568c3ec46aa0069
logo.png fd57a4265fae8d9ea3e3b9b54a5cece8
Piękne pirografie w prezencie dla przystani

Coraz piękniejsza pogoda zapowiada zbliżające się otwarcie sezonu na Przystani Powiat Nakielski. Już niedługo mieszkańcy i turyści naszego regionu będą znów mogli wyruszyć w rejs po Noteci na pokładzie statków Jadwigi Bolesławówny i Władysława Łokietka.

„Łokietek” to jednostka Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, jeden z symboli Nakła, przemierzający wiele kilometrów różnymi wodnymi szlakami. Przez wiele lat to dzięki niemu możliwe było poznawanie naszego regionu z perspektywy rzeki. W 2015 r. dołączyła do niego Zgłowięda, która w kolejnym roku zyskała miano Jadwigi Bolesławówny, żony króla Władysława I Łokietka, królowej Polski w latach 1320-1333.

Być może nie wszyscy pamiętają, że konkurs na tę właśnie nazwę statku wygrał pan Henryk Adamczyk. Zarząd Powiatu przy wyborze najlepszej nazwy dla tej jednostki kierował się pomysłowością, kreatywnością oraz nawiązaniem do lokalnych tradycji związanych z wodniactwem, a także jakością marketingową nazwy.

Teraz pan Henryk Adamczyk przekazał nam dwie pirografie nawiązujące do jednostek. Bardzo dziękujemy za ten niezwykły podarunek, który na pewno będzie ozdobą naszych statków na kolejne lata.

Prezentujemy wizerunek pirografii wraz z umieszczoną na nich dedykacją:

Jestem rodowitym nakielaninem, dzieciństwo, młodość przeżyłem na Majdynach /dzielnica Nakła/ położonych przy Noteci, nad którą na księdza łąkach graliśmy w piłkę, po której zimą jeździliśmy na łyżwach, latem w niej pływaliśmy, łowiliśmy ryby. To była nasza mała ojczyzna. W nakielskich łazienkach poznałem moją przyszłą żonę. Mieliśmy swoje kąpieliska niskie, głębokie, hafen. Nadnoteckie łąki były nasza plażą. Sporo radości mieliśmy przy wybieraniu ryb przetrąconych przez śrubę holownika. Noteć wiele znaczyła i znaczy dla mnie. Stąd też postanowiłem moje pirografie patronów nakielskich statków spacerowych przekazać do nakielskiej przystani.

Henryk Adamczyk, Luty 2019 rok

Materiał: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią (P. Zmarzły)